Wbrew pozorom Gejsze nie są prostytutkami.
Pierwszymi "gejszami" byli mężczyźni.
Zadaniem gejszy było zabawiać klientów poprzez rozmowę, taniec, śpiew i grę na instrumencie.
Gejsza powinna potrafić prowadzić ceremonię picia herbaty. Uczą się dobrych manier, poznają literaturę i poezję. Gejsze się dzielą się na Maiko i Geiko.
Maiko jest uczennicą na gejsze, zanim kobieta zostanie gejszą przechodzi przez sześcioletni okres bycia Maiko poznając świat gejsz. Geiko jest już doświadczoną gejszą.
Maiko mają bardzo kolorowe kimono z szerokimi rękawami, natomiast Geiko ubierają się bardziej doroślej i poważniej.
Gejsze wyróżniają się od innych kobiet na ulicach między innymi makijażem, fryzurą i tylko one na co dzień noszą kimono.
Makijaż gejsz to głównie biała twarz. Bielenie twarzy wzięło się od nielegalnych, japońskich prostytutek, które chciały ukryć brud i blizny grubą warstwą białego pudru.
Fryzury Maiko są inne od fryzur Geiko. Maiko mają dużą ilość ozdób we włosach a Gaiko prawie wcale. Fryzura jest trudna w pielęgnacji i skomplikowana do uczesania więc współczesne gejsze noszą peruki.
Dawniej gejsza mogła zabić klienta. Gejsze mieszkają razem oraz pracują w hanamachi - dzielnice gejsz zwane także jako dzielnice kwiatów. W hanamachi są przeprowadzane tradycje herbaciane.
Większość Europejek nie chciałaby zostać gejszą ze względu, że porównują to z niewolnictwem lecz dużo Japonek marzy o zostaniu gejszą i dołączeniu do ich pięknego, magicznego świata. A wy? Chciałybyście zostać gejszami?
~Gumi.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz